Gymnázium a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky Zlín

< zpět

Matěj Zábojník dvojnásobným mistrem České republiky dorostu

Úspěšně reprezentovala početná výprava plavců Zlínského plaveckého klubu na Zimním mistrovství České republiky v plavání dospělých a dorostenců v Plzni. Také tentokrát byly naší nejsilnější disciplínou prsa. 16letý Matěj Zábojník potvrdil v kategorii mladšího dorostu roli favorita a suverénně si doplaval pro dva tituly dorosteneckého mistra České republiky na tratích 100 a 200 metrů.

Trenéři Vilém Čejka a Hana Macková byli nadmíru spokojení: „Matěj nenechal nikoho na pochybách kdo je u nás momentálně nejlepším prsařem v mladším dorostu. Minulý týden dosáhl v Košicích v dresu české reprezentace na mezistátním multiutkání středoevropských států nejlepší výkon ze všech českých reprezentantů, když zaplaval 200 prsa ve výrazně vylepšeném osobním rekordu za 2:24,72. V Plzni potvrdil, že jeho výkon nebyl náhodný. Ke dvěma titulům přidal ještě nečekaný bronz v doplňkové disciplíně 50 prsa.“ Bonusem navíc byl jeho postup do finále na 200 prsa v kategorii open, kde obsadil vynikající 7. místo v celkovém pořadí mezi dospělými.

Také další plavci Zlínského plaveckého klubu zaplavali výborné časy a výrazně si vylepšili své osobní rekordy. K medailím jim chyběl pověstný kousek štěstí, resp. setinky vteřin. V kategorii open obsadila Gabriela Chudárková výborné čtvrté místo, když doplavala v novém zlínském rekordu 55,81 v královské disciplíně 100 volný způsob. Na trati 100 motýlek dohmátla sedmá. Pouhých 15 setin za medailí zůstala na 4. místě štafeta mužů na 4x50 volný způsob, která plavala ve složení Zdeněk Vaněčka, Lukáš Macek, Martin Klusal a Jan Slíva. Od startu až do poslední obrátky se naše štafeta držela na nečekaném druhém místě, aby ji až v samotném závěru těsně předjely favorizované štafety domácí Plzně a Znojma. Štafeta mužů ve stejném složení obsadila ještě 6. místo v závodě na 4x50 polohově a kvarteto Lukáš Macek, Zdeněk Vaněčka, Gabriela Chudárková a Monika Langerová vybojovala shodně 6. příčku na 4x50 volný způsob mix. Všechny tři štafety navíc zaplavaly nové zlínské rekordy. Kraulová štafeta mužů vymazala předchozí 11 let starý rekord o téměř 5 sekund!

Další finálová umístění přidali dorostenci. Monika Langerová doplavala čtvrtá na 100 znak, pátá na 200 znak, sedmá na 50 znak a devátá na 50 kraul. Jan Slíva se umístil pátý na 50 motýlek, šestý na 100 motýlek a sedmý na 50 znak. Adéla Honsová skončila pátá na 50 prsa a devátá na 100 prsa. Úspěšnou bilanci završil Martin Klusal, který vybojoval páté místo na 50 motýlek, osmá místa na 100 motýlek a 100 kraul a devátá místa na 50 kraul, 100 polohovku a 50 znak.