KONTAKTY   |   STRÁNKY PRO RODIČE   |   STRÁNKY PRO VEŘEJNOST   |   STUDENTSKÝ INTRANET

AKTUALITY

Komisionální zkoušky a zkoušky k doplnění klasifikace

(aktualizováno 30. 7. 2014)

Studentky a studenti,

pokud dosud nemáte uzavřen školní rok 2013/2014, pak se Vás týká zpráva uveřejněná na studentském intranetu (rubrika STUDENTI). Najdete tam soubor s rozpisem opravných zkoušek, rozdílových zkoušek a zkoušek k doplnění klasifikace.

Přeji Vám jejich úspěšné složení!

Přemysl Šil

Informace pro nově nastupující žáky do 1. ročníku čtyřletého studia

Milé budoucí žákyně a žáci, v odkazu níže jsou uvedeny seznamy tříd 1. ročníku čtyřletého všeobecného studia. Třídy jsou v letošním školním roce sestaveny podle úrovně znalostí anglického jazyka zcela rovnoměrně (do skupin anglického jazyka se budete rozcházet ze všech tříd v jednu vyučovací hodinu). Neexistuje tedy např. ve třídě A nejpokročilejší skupina ANJ. Kritéria pro zařazení do tříd byla: volba HUV nebo VYY, volba předmětů vyučovaných v cizím jazyce a počet hochů a dívek pro skupiny TEV. Možná má ještě někdo z Vás přání být zařazen do jiné třídy. Pokud to bude z výše uvedených důvodů možné, vyhovíme Vám. Změna ale musí být podmíněna tím, že zase naopak někdo druhý bude chtít změnit třídy opačně.

Napište nám tuto Vaši žádost nejpozději do 31. července 2014 na mailovou adresu rozvrh@gjszlin.cz.

Seznamy prvních ročníků – čtyřleté studium

Seznamy prvních ročníků – osmileté studium

Přejeme Vám hezké prázdniny a těšíme se s Vámi na setkání.

Vedení školy

Gymnázium a Jazyková škola Zlín – Oprava osvětlení v tělocvičně

V souladu se směrnicí Zlínského kraje SM/25/03/13 Zadávání veřejných zakázek administrovaných organizacemi kraje zveřejňujeme výzvu k podání nabídky (vyzva.pdf), včetně položkového rozpisu (polozkovy-rozpis.pdf), k veřejné zakázce malého rozsahu Gymnázium a Jazyková škola Zlín – Oprava osvětlení v tělocvičně.

Informace tel. 577 007 444, e-mail: gym@gjszlin.cz.

Rozvrh hodin

Na stránkách školy je nyní k dispozici rozvrh tříd pro školní rok 2014/2015. Upozorňujeme, že tento rozvrh se ještě může měnit.

Mistrovský titul opět ve Zlíně

Na letním mistrovství České republiky v plavání v pražském Podolí 11. - 13. 7. 2014 se ve vynikajícím světle představili závodníci PK Zlín.

Největší formu prokázal náš letošní maturant Jan Jelínek, který se časem 2:17,23 stal mistrem ČR v disciplíně 200m prsa. Po stometrovém úseku měl na vedoucího závodníka ztrátu 1,33s, a i přesto se mu podařilo tento rozdíl vymazat. Po výborném dohmatu v cíli dokázal zvítězit o pouhých 0,05s. Více najdete na našich sportovních stránkách.

Gabriela Chudárková mistryní České republiky dorostu

Na Letním mistrovství České republiky dorostu v Ústí nad Labem výtečně reprezentovali studenti našeho gymnázia plavci Zlínského plaveckého klubu. Tereza Lavičková ze 3.D, Lukáš Macek ze 2.A, Petra Vybíhalová ze 2.D, Gabriela Chudárková a Jan Slíva, oba z 1.D.

Celkem získali rekordních 7 medailí, 1 zlatou, 4 stříbrné a 2 bronzové. Nejúspěšnější sběratelkou cenných kovů byla Gabriela Chudárková, která vybojovala celkem čtyři. Ke zlatu a titulu Mistryně České republiky ve znakovém sprintu přidala na 100 volný způsob stříbro a na 50 a 200 volný způsob si doplavala pro bronz. Dvě stříbrné medaile vybojoval na prsařské padesátce a dvoustovce Lukáš Macek. Jeho výkon na 50 prsa byl třetím nejhodnotnějším výkonem Mistrovství v kategorii dorostenců.

Medailovou žeň korunovalo v nedělním podvečeru zlínské kvarteto dívek, ve kterém plavaly Petra Vybíhalová, Tereza Lavičková a Gabriela Chudárková. Více najdete na našich sportovních stránkách.

Provoz školy v době letních prázdnin 2014

Vážení rodiče, milí studenti,

vysvědčení nevydaná v pátek 27. 6. 2014 budou uložena v kanceláři školy, kde si je můžete vyzvednout v průběhu letních prázdnin.

Úřední hodiny pro veřejnost budou každou středu od 8.00 do 16.00, a to v kanceláři školy (201, Eva Žárská, nebo 207, Marie Kohlová, Eva Zezulková).

Pochvaly třídního učitele a ředitele školy od letošního roku uvádíme přímo na zadní stranu vysvědčení, ostatní výchovná opatření najdete v elektronické žákovské knížce.

Opravné zkoušky a zkoušky k doplnění klasifikace se budou konat v posledním srpnovém týdnu (přesné termíny budou zveřejněny na konci července na studentském intranetu).

Maturitní zkoušky v podzimním termínu se budou konat 1.–5.9.2014 (písemné části) a 11.9.2014 (ústní část). Všem, kterých se to týká, zašleme pozvánku v tištěné formě ve druhé polovině srpna.

Přejeme Vám příjemně strávené léto a těšíme se na další spolupráci v září 2014! vedení školy

Reportáž naší studentky o nové soutěži České televize

Naše nejmladší reportérka Natálie Janečková, studentka O1.A, pro Vás během natáčení soutěže České televize U6 – úžasný svět techniky v areálu bývalých železáren (Dolní oblast Vítkovice) připravila reportáž, ve které uvidíte i krátký rozhovor s dramaturgem tohoto nového pořadu paní Kamilou Teslíkovou.

Příspěvek v úterý 22. července 2014 odvysílala Česká televize. Zhlédnout jste jej mohli na Déčku ve zpravodajském pořadu pro děti – Zprávičky.

redakce Televize T. G. M.

Prima a sekunda v nové soutěži České televize

Ve středu 2. července 2014 se studenti našeho gymnázia (tentokráte zástupci z primy i sekundy) zúčastnili dalšího natáčení v České televizi. Jednalo se o poslední díl z první série nové vědomostně-sportovní soutěže z prostředí interaktivní výstavy techniky pro malé i veliké v Ostravě s názvem U6 – úžasný svět techniky.

Součástí disciplín, které v soutěži družstva plní, je např. klání v počítačových hrách, řízení robotů, encyklopedický přehled, odvaha a zručnost, rychlost i analytickém myšlení.

Na začátku školního roku 9. října 2013 se této soutěže – pilotního dílu – zúčastnili také studenti sekundy. Pořad můžete vidět na Déčku hned po prázdninách. Už v září se začnou vysílat první díly.

redakce Televize T. G. M.

Zprávy Televize T. G. M. (27. července 2014)

logo televizeTřinácté vysílání školní televize Gymnázia a JŠ Zlín.
(Zpravodajství ze Závěrečné akademie ve Velkém kině)

Seznam reportáží třináctého vysílání:

Přehled zpráv
01. Evropský den jazyků
02. Music testival (Zlínský nočník)
03. Dny otevřených dveří
04. Zlato, uhlí, voda (Michael Londesborough)
05. Bruslení na Zimním stadionu Luďka Čajky

Zprávy
06. Televize v televizi
07. U6 – úžasný svět techniky

Sport
08. Exhibiční utkání futsalové ligy

Zprávy
09. Rozhovor se Zdeňkem Pohlreichem

Lidice pro 21. století

V době výročí vyhlazení obce Lidice je každoročně vyhodnocena mezinárodní historicko-literární soutěž Lidice pro 21. století. I letos byli naši studenti úspěšní a postoupili do finále.

V kategorii do 15 let si cenu v Praze na Žofíně převzali Andrea Jirátková a Ondřej Silný z kvarty.

V kategorii starších studentů svůj úspěch z minulých ročníků zopakovala Zuzana Vařáková ze sexty.

Jejich soutěžní texty si můžete přečíst v našich studentských novinách Renomé.

Maturitní protokoly o výsledcích jsou připraveny

Milí letošní absolventi,

Cermat nám již uvolnil závěrečné protokoly o výsledcích MZ Jaro 2014 pro všechny, kteří úspěšně odmaturovali. Jsou připraveny v kanceláři č. 201 u paní Žárské k vyzvednutí proti podpisu. Vyzvednutí doporučuji, loni se stala řada případů, kdy VŠ tento protokol vyžadovala v září při zápisu.

Maturanty, kteří budou MZ konat v podzimním termínu, upozorňuji, že je potřeba podepsat přihlášku k maturitě (podrobnosti na studentském intranetu).

Všem přeji příjemné léto!

Přemysl Šil

Průzkum názorů rodičů na školu

Vážení rodiče,

v rámci pravidelné autoevaluace školy, kdy zjišťujeme názory studentů, učitelů i rodičů na průběh a podmínky vzdělávání na našem gymnáziu, jsme pro rodiče všech žáků připravili krátký elektronický dotazník. Jeho cílem je zjistit Vaše názory na chod školy, její klima a na prezentaci školy na veřejnosti.

Otázky jsou uzavřené, tedy budete si vybírat ze škály odpovědí, ale v závěru nám můžete cokoliv dopsat. Dotazníky jsou anonymní, pouze přístup k internetové stránce, kde jsou uloženy, je možný jen z prostředí elektronické žákovské knížky. Budeme moc rádi, pokud si najdete čas a dotazník nám vyplníte do konce června 2014, abychom získali důležitou zpětnou vazbu. Se souhrnnými výsledky chceme pedagogický sbor seznámit na úvodní poradě a využít je v naší práci od začátku školního roku 2014/2015.

Děkujeme Vám za spolupráci a přejeme všem příjemné prožití letních dovolených!

vedení školy

Úspěch Plaveckého klubu Zlín na MČR staršího žactva v Pardubicích

Velkým úspěchem skončilo víkendové MČR pro plavkyni Plaveckého klubu Zlín, žačku sekundy Gymnázia TGM, Michaelu Gogelovou. Vybojovala dva tituly Mistrně ČR na prsařských tratích. Navíc splnila limit pro zařazení do mladší juniorské reprezentace.

Michaela v sobotu zaplavala sto metrovou vzdálenost ve výborném čase 1:18.97, v neděli pak potvrdila svoji suverenitu na dvoustovce v čase 2:50.42. Je to odměna za celoroční poctivou práci v tréninku.

Blahopřejeme!

Republikové finále v orientačním běhu v Turnově

Republikové finále v orientačním běhu v TurnověVe středu 11.6. 2014 se studenti a studentky našeho gymnázia zúčastnili republikového finále v orientačním běhu v Turnově.

V tropickém dni si náš tým vyběhal v soutěži družstev vynikající 4. místo, přičemž za sebou nechali 18 škol z celé České republiky.

Nejvíce bodově přispěla Alžběta Nešporová, která přesvědčivě vyhrála svoji kategorii a Lucie Kundratová, která obsadila 3. místo.

Všem zúčastněným náleží veliká pochvala za reprezentaci školy.

Slavnostní rozloučení s absolventy školy

V pátek 6. června 2014 proběhne od 19.00 v Kongresovém centru ve Zlíně Slavnostní rozloučení s letošními absolventy školy spojené s předáním maturitních vysvědčení. Zveme rodiče, příbuzné a přátele našich absolventů.

Sraz se samotnými absolventy je z organizačních důvodů již v 18.30, pro hosty bude velký sál Kongresového centra otevřen od 18.50 hodin.

Velmi se těšíme na společně strávený večer!

vedení gymnázia

Mistryně České republiky v házené pro rok 2014 v kategorii starší žačky

1. místo ve finále házenéVe finálovém turnaji Mistrovství republiky starších žaček 2014 družstvo HC Zlín "A" - "devadesátdevítky" získalo ZLATÉ MEDAILE a TITUL "Mistr České republiky" pro rok 2014 v házené. Více informací o tomto úspěchu, na kterém mají podíl naše žačky, si můžete přečíst na stránkách sportovních tříd.

Poznávací zájezd do Německa

Ve dnech 22.–26. dubna 2014 měli studenti našeho gymnázia společně se studenty Gymnázia Zlín Lesní čtvrť možnost zúčastnit se poznávacího zájezdu do Německa. Více o tomto zájezdu se můžete dočíst v našich online novinách Renomé. Naši studenti z tohoto zájezdu připravili také malou fotogalerii.

ÚSPĚCH NAŠICH STUDENTŮ V SOUTĚŽI „ÚSTY BÁSNÍKA“

V úterý 3. června 2014 proběhl v pražském gymnáziu GMVV Klamovka 3. ročník soutěže v recitaci poezie hispanofonních autorů: Ústy básníka. Každý soutěžící přednesl poezii od libovolně zvoleného španělsky píšícího autora a v originálu ji zarecitoval zpaměti. Porota soutěže byla složena z velvyslanců Spojených států mexických v Praze, Bolívarovské republiky Venezuela v Praze a Kubánské republiky v Praze. Ve velké konkurenci 85 soutěžících z celé republiky získala skvělé 3. místo Nikola Jurčáková z 2.B. Naše gymnázium dále výborně reprezentovali Natálie Bazelová ze sexty, Daniel Nosek a Petr Čala oba z kvarty.

Všem těmto studentům srdečně gratulujeme a děkujeme za předvedené výkony a reprezentaci školy.

Milan Nášel

Festivalový zámek aneb království her a zábavy

Reportérky Klára Lišková a Lucie Hillová, studentky třídy Č3.B | foto: Česká televize/Televize T. G. M.Dnes pro Vás štáb školní televize ve složení Klára Lišková a Lucie Hillová, obě ze třídy Č3.B, natočil do vysílání zpravodajského pořadu pro děti Zprávičky reportáž o doprovodné akci s názvem „Festivalový zámek aneb království her a zábavy“. Součástí tohoto příspěvku pro televizi Déčko je také rozhovor se sympatickým a milým kouzelníkem Jirkou Hadašem, se kterým uvidíte rozhovor také na Televizi T. G. M. o Mistrovství České republiky v moderní magii.

Česká televize | Zprávičky | 04. 06. 2014

redakce Televize T. G. M.

ZUŠka? ZUŠka!

Reportérka Petra Zikmundová, studentka třídy O7.A | foto: Česká televizeO tomto festivalu žáků základních uměleckých škol ve Zlínském kraji natáčel reportáž štáb školní Televize T. G. M. – Petra Zikmundová a Lucie Kalová. Zlédnout ji můžete ve zpravodajském pořadu pro děti Zprávičky na České televizi Déčko.

Česká televize | Zprávičky | 03. 06. 2014

redakce Televize T. G. M.

Rozřazovací testy z cizích jazyků pro přijaté studenty do prvního ročníku 4letého studia

Vážení rodiče, milí budoucí studenti!

V úterý 3. června 2014 proběhnou v budově naší školy rozřazovací testy z cizích jazyků, jejichž cílem je sestavit jazykové skupiny odpovídající úrovně.

Začínáme ve 14.00 testem z anglického jazyka (všichni budoucí studenti), a to v učebnách 117, 202, 204, 206, 208, 213, 217 a 219 dle rozpisu, který bude vyvěšen v budově školy. V 15.15 pokračujeme testem z francouzského jazyka (202) a německého jazyka (204 a 206) pro studenty, kteří nejsou začátečníci v těchto jazycích. Pokud budou studenty doprovázet rodiče, prosíme, aby se v době testování nezdržovali ve druhé etáži. Děkujeme za pochopení.

V případě, že se nebudete moct ze závažných důvodů testů zúčastnit, dejte nám, prosím, vědět, abychom s Vámi počítali v náhradním termínu, který bude v úterý 10. června 2014 opět od 14.00 v budově školy.

Dále připomínáme všem, kteří dosud neodevzdali návratku k volitelným předmětům (a jazykům) a návratku k seznamovacímu pobytu, aby ji do školy doručili CO NEJDŘÍVE. Pokud jste dosud neodevzdali přihlášku na ISIC kartu (s fotografií a 230 Kč), postačí, pokud ji vezmete s sebou na rozřazovací testy.

Všem Vám přejeme příjemné prožití léta a s novými studenty se těšíme na setkání v září!

vedení školy

Ve škole se objevili Nizozemšťani

Ve škole se objevili NizozemšťaniV první etáži plavou pod stropem chodby a vítají příchozí. Narodili se začátkem března v galerii Kabinet T. Na svět je přivedla nizozemská umělkyně Antoinette Nausikaa. Byli součástí výstavy pojmenované INTERTWINED. Spolu s fotkami, filmem a kresbami tvořili výstavní soubor mnohé vypovídající o našem městě.

Televize o televizi – Televize T. G. M. ve vysílání ČT :D

Reportérky Kateřina Petrová a Lucie Kalová, studentky třídy O7.A | foto: Česká televizeVe vysílání Zpráviček na České televizi Déčko s datem 2. června 2014 můžete vidět reportáž o školní Televizi T. G. M. a jejich reportérech.

Česká televize | Zprávičky | 02. 06. 2014

redakce Televize T. G. M.

Zprávičky ze Zlína – spolupráce s Českou televizí

Reportérka Petra Zikmundová, studentka třídy O7.A | foto: Česká televizeV pátek 30. května 2014 odstartoval ve Zlíně 54. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež a štáb školní Televize T. G. M. Vás o dění z jeho průběhu bude informovat prostřednictvím vysílání České televize.

Příspěvky můžete zhlédnout ve zpravodajském pořadu pro děti – Zprávičky, který ČT vysílá po celou dobu festivalu přímo tady ze Zlína.

Reportérka Klára Lišková, studentka třídy Č3.B | foto: Televize T. G. M.Česká televize | Zprávičky | 31. 05. 2014

Pokud tedy budete chtít vidět reportéry školní televize GJŠ Zlín v akci, nezapomeňte každý den v 18:40 sledovat pořad Zprávičky na ČT :D ;-)

redakce Televize T. G. M.

ÚSTŘEDNÍ KOLO SOUTĚŽE V ANGLICKÉM JAZYCE

Tereza Ocelková a Pavel PilařDne 22. 5. 2014 proběhlo v prostorách NIDV v Praze ústřední kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce, kterého se zúčastnili výherci krajských kol.

Naše škola měla zastoupení v obou kategoriích, což se podařilo již jen Gymnáziu z Brna. V kategorii III.A nás zastupovala Tereza Ocelková (O7. A), která se umístila na 12. místě, v kategorii III.B reprezentoval naši školu Pavel Pilař (Č3.B), který se umístil na 6. místě.

Uvážíme-li, jak obrovská konkurence je v anglickém jazyce, je umístění obou našich studentů opravdu skvělým úspěchem.

Obě děkuji za čas, energii a výbornou reprezentaci školy.

Jiřina Juříčková

ZÁJEZD DO ANGLIE

I letos se naši studenti měli možnost vydat na zájezd do Anglie. Článek o této cestě si můžete přečíst v našich online novinách Renomé.

Rozhovor s princeznou Arabelou

Jana Nagyová – představitelka princezny ArabelyReportérky Michaela Gogelová a Tereza Mikesková (obě ze třídy O2.A) pro Vás v pátek 23. května 2014 v Uherském Hradišti natočily rozhovor s Janou Nagyovou, představitelkou nezapomenutelné princezny Arabely.

Rozhovor bude součástí připravované reportáže pro Českou televizi o Mistrovství České republiky v moderní magii, které se uskutečnilo právě v Uherském Hradišti 23.–25. května 2014.

redakce Televize T. G. M.

Angličtina „naruby“

Angličtina narubyKoncem dubna jsme si vyzkoušely vyučování z pozice učitelek. Anglický jazyk ve dvou skupinách osmiletého gymnázia nám přenechala paní Vlasta Vařáková. Žáci zažili netradiční hodinu plnou her, zábavy a pečlivě si zopakovali již probrané učivo. Velkou měrou se mohli podílet na průběhu a zajímavosti hodiny, vyzkoušeli si diktát kreslenou formou, na programu byla také písnička s možností tance v zadní části třídy a jako motivace jsme měly připravenou i sladkou odměnu za aktivitu. Hodnocení „výměny“ bylo velmi kladné u obou stran a zároveň se u nás zvýšil zájem o tuto zkušenost. Největším přínosem pro nás byla možnost vyzkoušet si vedení kolektivu, aktivní použití anglického jazyka a v neposlední řadě také pochopení, jak těžkou úlohu učitelé mají.

Kristýna Javorová a Anna Krieglerová (studentky třetího ročníku)

Navštívili nás vítězové hokejové extraligy

Navštívili nás vítězové hokejové extraligyVe středu 14. 5. 2014 naši školu navštívili zlínští hokejoví extraligoví vítězové, absolventi našeho gymnázia – obránce Dalibor Řezníček a útočník Pavel Sedláček, hokejového týmu HC PSG Zlín. Všechny nás hokejové a sportovní fanoušky moc potěšili, že k nám do školy přišli a přinesli na ukázku krásný Masarykův pohár. V naší školní sportovní hale proběhla spontánní autogramiáda, kde vítězové letošní extraligy zodpověděli bezpočet dotazů našich studentů a vyučujících. Hoši děkujeme, že jste mezi nás přišli a mohli jsme se společně radovat z vašeho úžasného extraligového vítězství. Moc vám přejeme vítězství i příští rok - do třetice Všeho dobrého.

Radim Bárta

NAŠE ÚSPĚCHY VE FYZIKÁLNÍCH OLYMPIÁDÁCH

V několika uplynulých týdnech proběhla okresní a krajská kola fyzikálních olympiád kategorií E a F. V kategorii E reprezentovali naši školu tři žáci a v kategorii F jedna žákyně.

Okresní kolo 28.3.2014 - Kategorie E - Petr Čala a Michaela Ženožičková 6.-8. místo Adéla Baťová 14.místo všichni postoupili do krajského kola, kategorie F - Lucie Kundrátová 1.místo

Krajské kolo 16.4.2014 - Kategorie E - Petr Čala 2.místo Adéla Baťová 7.místo, Michaela Ženožičková 11.místo

Všem studentům blahopřejeme k dosaženým výsledkům a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Albert Vacek

Stříbro Lukáše Macka a bronz Gabriely Chudárkové na ORCA Cupu v Bratislavě

Zlínské i české plavání úspěšně reprezentovali studenti našeho gymnázia během druhého květnového víkendu na silně obsazených mezinárodních plaveckých závodech ORCA Cup v Bratislavě. V silné konkurenci téměř 800 plavců z 88 klubů se závodníci Zlínského plaveckého klubu během 3 dnů celkem 10x probojovali z dopoledních rozplaveb do podvečerních finálových bloků.

Nejlépe si vedl student 2.A Lukáš Macek, který si doplaval v závodě na 200 prsa pro stříbrnou medaili. Do finále se Lukáš probojoval ještě dvakrát, když doplaval pátý na 50 i 100 prsa. Výborně mu sekundovala studentka 1.D Gabriela Chudárková, která dohmátla třetí na 100 volný způsob. Ve finále plavala ještě čtyřikrát, když na 50 volný způsob a 200 motýlek skončila čtvrtá a na 50 motýlek a 200 volný způsob šestá. 50 volným způsobem navíc vyšperkovala novým zlínským dorosteneckým rekordem, který má nyní hodnotu 27,13 s a řadí ji aktuálně na 2. místo českých dorosteneckých tabulek. Na výborném šestém místě doplavala studentka 3.D Tereza Lavičková na 200 motýlek a studentka 2.D Petra Vybíhalová, která skončila na 50 motýlek sedmá.

XVII. ročník literární soutěže

Práce Jana Divily, studenta třídy Č 2.A, byla vyhodnocena mezi nejlepšími v XVII. ročníku literární soutěže vyhlašované Nadací Jana Pivečky a Gymnáziem Jana Pivečky a SOŠ Slavičín. Letošní motto znělo "Vnímáme přítomnost, abychom ovlivnili budoucnost" a Jan se zúčastnil v kategorii poezie. Soutěž má vysoký kredit a díky účasti slovenských studentů ji můžeme označit za mezinárodní.

Blahopřejeme

Michael Dvorský

Velký úspěch našich studentů v SOČ

Studenti oktávy Jan Jirátko a Petr Hlaváč zvítězili v krajském kole přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti - obor chemie. Svou práci týkající se výzkumu liposomů obhajovali 28.4.2014 před porotou v prostorách Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě. I když konkurence byla v letošním roce opravdu silná a prací v oboru chemie nezvykle velký počet, přesto se jim podařilo zvítězit a postoupit do celostátního kola.

Celostátní kolo SOČ se koná 13.-15.6.2014 v Plzni. Věřím, že i zde uspějí a děkuji za skvělou reprezentaci naší školy.

Svatava Benešová

Úspěch v soutěži Ekouš 2014

Dne 25. 4. 2014 se ve Vsetíně konala ekologicky zaměřená soutěž s názvem Ekouš 2014. Naši školu reprezentovali žáci ze sekundy a kvarty. Tuto soutěž vyhrál tým z kvarty ve složení Petr ČALA, Daniel NOSEK, Adam KRESA, Bruno TEIXEIRA a Petra MLÁDKOVÁ. Tímto vítězstvím jsme obhájili loňské vítězství a stali se tak již trojnásobnými šampióny této soutěže. Výborný výkon našich žáků podpořilo ještě druhé místo dalšího týmu z kvarty ve složení Adéla BAŤOVÁ, Andrea JIRÁTKOVÁ, Michaela ŽENOŽIČKOVÁ, Radka BENEŠOVÁ a Lucie DOROTÍKOVÁ. Všem žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme k dosaženým výsledkům.

Radovan Macháček a Luděk Hradil

CELOSTÁTNÍ KOLO KONVERZAČNÍ SOUTĚŽE VE FRANCOUZŠTINĚ

Dne 24. 4. 2014 proběhlo ve Francouzském institutu v Praze ústřední kolo konverzační soutěže ve francouzštině, kterého se zúčastnili výherci ze všech krajů.

Naši školu zastupovala ve velmi obtížné kategorii B2 studentka Veronika Blablová, která naše očekávání nezklamala a obsadila 7. místo.

Děkujeme za reprezentaci školy a přejeme další úspěchy ve studiu francouzštiny.

Za učitele francouzského jazyka

Mgr. Lenka Michalcová

Studentské volby do Evropského parlamentu

Studentské volby do Evropského parlamentu na GJŠ ZlínDne 29. dubna 2014 jsme na našem gymnáziu už potřetí uspořádali Studentské volby ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Člověk v tísni. Tentokrát naši studenti starší 15 let volili ze skutečných kandidujících stran do Evropského parlamentu.

Jak volby dopadly u nás?

1. místo TOP O9 a Starostové, KSČM
2. místo ANO 2011
3. místo Fair play – HNPD, Strana svobodných občanů

Asi Vás také zajímá, jak dopadlo hlasování v rámci celé ČR. Na 250 školách odevzdali studenti 25 009 platných hlasů. Zde připojujeme celkové výsledky. Děkuji vzorným organizátorkám z naší Studentské rady, které jsme také zvěčnili na fotografii!

Přemysl Šil,
školní koordinátor

Futsalisti našeho gymnázia jsou vicemistři republiky!

Společná fotografie hráčů a fanoušků Gymnázia a Jazykové školy Zlín<br />foto: Petr Havlík (FUTis manažer)Obrovského úspěchu se podařilo dosáhnout studentům GJŠ Zlín, když si dokázali poradit s obtížnou konkurencí a obsadili skvělé druhé místo v celorepublikové Středoškolské futsalové lize. Přes úvodní krajská kola se povedlo zvítězit i v Moravské divizi, která se odehrávala v brněnské hale Vodova, a tak se zlínští futsalisti katapultovali do finále. To se odehrávalo také v Brně, avšak v Centru sportovních aktivit Vysokého učení technického a to 25. dubna 2014. Finále se účastnily pouze 3 týmy – výběr Zlína, Ostravy a Mostu. V prvním utkání proti Ostravě se rozhodlo pouze o teoretické šanci na titul, když Zlín prohrál 1:3. Druhé utkání proti Mostu se naopak neslo v exhibičním duchu a stříbrnou medaili jistilo vysoké vítězství 13:3. Díky obrovské podpoře několika desítek fanoušků se ukázalo, že Zlín stále žije fotbalem a to i halovým.

Gymnázium reprezentovali: Michal Švec, Michal Dobeš, Jan Talaš, Václav Pavlíček, Martin Malenovský, Jan Kořenek, Patrik Polomík, Vojtěch Zach, Patrik Bartek, Radim Michálek, Martin Vašulka a Šimon Chwaszcz. Tým koučoval zkušený taktik Rudolf Brucháček.

Podrobný report pro Vás připravil absolvent gymnázia Tomáš Stolařík.

Filip Bartoš, Č4.B

OBROVSKÝ ÚSPĚCH NĚMČINÁŘŮ V PARDUBICÍCH A V PRAZE

Naši zástupci v soutěži BücherwurmDne 16. dubna 2014 se konalo v Pardubicích celostátní kolo soutěže v předčítání „Bücherwurm“. Tentokrát se četly úryvky z knihy Andrease Steinhöfela Rico, Oskar und die Tieferschatten (v překladu Rico, Oskar a přízraky). Naše škola vyslala své zástupce do 3 kategorií a výsledek byl naprosto úžasný:

Eliška LAJDOVÁ (O4.A) – 1. stupeň víceletých gymnázií – 1. místo

Klára AJGLOVÁ (O5.A) – 2. stupeň víceletých gymnázií – 1. místo

Kevin NEUSSER (Č4.D) – kategorie rodilých mluvčích – 1. místo

Na velmi pěkné 5. místo (ze 14 zúčastněných) dosáhl také David Erik BERNÁTEK (Č2.A) v celostátním kole v německé konverzaci, které proběhlo o týden dříve v Praze.

Všem zúčastněným srdečně blahopřeji a děkuji za čas, který věnovali přípravě.

Mgr. Blanka Velčovská

Úspěch Andrey Procházkové

Dne 22. dubna 2014 se naše studentka Andrea Procházková (3.A) zúčastnila v Praze celostátního kola Lingvistické olympiády. Zde postoupila po úspěšném vyřešení regionálního kola v Olomouci. Mezi nejlepší řešitele, kteří budou Českou republiku reprezentovat v létě v Pekingu, se jí nepodařilo probojovat, přesto účast v celostátním kole je pro ni i pro naši školu velkým úspěchem.

Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Michal Dvorský

Výsledky přijímacího řízení 2014

Milí uchazeči o studium, vážení rodiče,

vzhledem k tomu, že společnost SCIO uvolnila výsledky přijímacích zkoušek až dnes brzy ráno, posunul se, bohužel, také termín zveřejnění výsledků přijímacího řízení. Z tohoto důvodu je také posunuta doba vydávání rozhodnutí o nepřijetí ke studiu, a to:

- dnes, ve čtvrtek 24. 4. 2014 vydáváme rozhodnutí o nepřijetí od 16.00 do 19.00 hodin

- v pátek 25. 4. 2014 v době od 7.00 do 16.00 hodin

Rozhodnutí, která nebudou vyzvednuta osobně, Vám zašleme v pátek 25. 4. 2014 odpoledne poštou doporučeně. Rozhodnutí o přijetí nezasíláme, přijaté uchazeče uvádíme pouze ve výsledkové listině.

Zde přikládáme výsledkovou listinu pro osmileté studium (přijatí, nepřijatí), a zde výsledkovou listinu pro čtyřleté studium (přijatí, nepřijatí).

Další informace a dokumenty pro uchazeče k příjímacímu řízení najdete na následujících odkazech: informace pro uchazeče o osmileté studium, informace pro uchazeče o čtyřleté studium.

Připomínáme uchazečům, že v případě přijetí je nutné tuto skutečnost potvrdit do deseti pracovních dnů odevzdáním zápisového lístku. Vzhledem k časové náročnosti přijímacího řízení prosíme v případě Vašeho zájmu o studium o co nejdřívější odevzdání zápisového lístku.

V případě nepřijetí ke studiu lze podat proti rozhodnutí o nepřijetí do tří pracovních dnů od převzetí rozhodnutí odvolání.

Všem zájemcům o studium na naší škole děkujeme za projevený zájem, který nás velmi těší.

Alena Štachová,
ředitelka školy

Informace pro studenty k volitelným předmětům

Studenti, u kterých je třeba provést korekci volitelných předmětů, najdou v elektronické žákovské knížce výzvu, aby se do 30. 4. 2014 zastavili do kabinetu 409 za Michalem Miklášem.

Za praxí do České televize

Redakce Televize TGM v České televizi na Kavčích horáchVe čtvrtek 24. dubna 2014 se v Praze na Kavčích horách uskutečnil druhý ze série seminářů „Televize v televizi“, kterého se opět zúčastnili i zástupci naší školní televize, aby získali další znalosti a zkušenosti pro práci v médiích. Již brzy se zde dozvíte další podrobnosti o průběhu tohoto semináře.

redakce Televize T. G. M.

Matematický Klokan 2014 - doplnění výsledků o okres Zlín a Zlínský kraj

V pátek 22. března 2014 se studenti naší školy zúčastnili mezinárodní soutěže Matematický Klokan 2014. O výsledcích v rámci naší školy jsme Vás již informovali na konci března, avšak naši studenti dosáhli úspěchu i na okresní a krajské úrovni.

V kategorii Benjamin se Hana Vicherková (O2.A) umístila na 2. místě v okrese Zlín a na 3. místě ve Zlínském kraji.

V kategorii Kadet se Petr Čala (O4.A) umístil na 1. místě v okrese Zlín.

Michal Heczko

Přijímací řízení

Ve dnech 22. a 23. dubna 2014 probíhá 1. kolo přijímacího řízení do osmiletého a čtyřletého všeobecného studia pro školní rok 2014/2015.

Ke vzdělávání bude přijato 28 uchazečů na osmileté studium a 78 uchazečů na čtyřleté studium. Přijatí uchazeči na oba studijní obory budou zveřejněni pod identifikačními kódy (obdrželi při přijímacích zkouškách) na www stránkách školy zde ve čtvrtek 24. dubna 2014 v 8 hodin.

Současně bude seznam přijatých uchazečů zveřejněn i v budově školy na úřední desce. Stejným způsobem bude zveřejněn i seznam nepřijatých uchazečů.

Další informace najdete zde.

Dorostenky Zlínského plaveckého klubu naplnily medailové ambice na Ceně Popradu

Gabriela Chudárková a Tereza LavičkováPod záštitou Evropské plavecké federace LEN proběhl ve slovenském Popradu 19.ročník Ceny Popradu a 7. ročník Memoriálu Filipa Lutza, kterého se zúčastnili i plavci Zlínského plaveckého klubu. V silné mezinárodní konkurenci si v kategorii open nejlépe vedla studentka 1.D Gabriela Chudárková, která celkem čtyřikrát vystoupila na stupně vítězů. Na 200 motýlek a 400 kraul dohmátla na druhém místě, na 100 kraul a 400 polohový závod skončila třetí. Na 50 motýlek zůstala těsně bez medaile na 4. místě.

V disciplíně 200 motýlek jsme měli na stupních vítězů dvojí zastoupení, protože na třetím místě doplavala studentka 3.D Tereza Lavičková.

Celý článek si můžete přečíst na našich sportovních stránkách.

Vítězství na Memoriálu Jana Opletala

V sobotu 29. března závodili plavci obou zlínských plaveckých klubů. Výborně si vedli plavci nového Zlínského plaveckého klubu v Olomouci na mezinárodních závodech Velká cena Olomouce. V celkovém hodnocení klubů obsadili druhé místo za Kometou Brno, i přesto, že kvůli nemoci postrádali svého nejlepšího plavce Lukáše Macka.

K výbornému výsledku přispěli i studenti našeho gymnázia. Trenér Vilém Čejka nejvíce vyzdvihl výkony studentky 1.D dorostenky Gabriely Chudárkové: „Gábina zvítězila v novém rekordu mítinku na 200 volný způsob a v hlavní disciplíně Memoriálu Jana Opletala na 200 polohový závod skončila druhá za Simonou Baumrtovou. V obou disciplínách si vylepšila osobní rekordy o více než 3 vteřiny a posunula se v nich na třetí místa v českých dorosteneckých tabulkách.“ Pro další stříbrnou medaili si doplavala na 100 motýlek.

Celý článek si můžete přečíst na našich sportovních stránkách.

VC OLOMOUCE-MEMORIÁL JANA OPLETALA V PLAVÁNÍ 2014

Jan JELÍNEKI při 42. ročníku VC Olomouce v plavání zářili závodníci Plaveckého klubu Zlín. Jan JELÍNEK potvrdil vzrůstající formu a nejen, že v disciplíně 100 metrů prsa zvítězil, ale dokázal časem 1:04,89 překonat i rekord VC Olomouce, který byl v držení olympionika PK Zlín- Daniela MÁLKA. Zvítězil i v disciplíně 50 metrů prsa, kde za sebou rovněž nechal polské reprezentanty na této trati. Jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě dohmátl Robin BLAŽEK na 50 metrů znak časem 28,06 a Diana ROCHOVANSKÁ doplavala pátá na 50 metrů prsa a šestá na 100 metrů prsa. Na šestém místě doplaval ještě žák 9. třídy 1. ZŠ, Tomáš KOČAŘ v disciplíně 200 metrů znak v osobním maximu 2:23,97 a od příštího školního roku nastupuje do sportovní třídy Č1.D našeho gymnázia.

Třídní schůzky a pohovory s rodiči o prospěchu

Vážení rodiče,

v úterý 15. dubna 2014 proběhnou třídní schůzky a pohovory s rodiči o prospěchu.

Program odpoledne je následující:

  • 1. Třídní schůzky s rodiči v kmenových učebnách – začátek v 16.00
  • 2. Pohovory s vyučujícími o prospěchu za 3. čtvrtletí školního roku 2013/2014 – po skončení třídních schůzek

Rozmístění učitelů je k dispozici v přiloženém souboru.

V době třídních schůzek mohou rodiče využít parkoviště pod lyžařským svahem (vjezd mezi budovou školy a Domem umění).

Těšíme se na setkání s vámi!

vedení školy

Rozhovor s PhDr. Ladislavem Špačkem

Reportérky Lucie Kalová (O7.A) a Karolína Pilátová (Č4.B) při rozhovoru s panem PhDr. Ladislavem Špačkem<br />foto: Kateřina Balajková (Č4.C) –  studentka semináře Grafika, design a multimédia a Digitální fotografieReportérky Lucie Kalová a Karolína Pilátová pro Vás v úterý 15. dubna 2014 natočily rozhovor s pedagogem, redaktorem a moderátorem Československé televize (v letech 1990–1992), spisovatelem a popularizátorem společenské etikety panem PhDr. Ladislavem Špačkem, který působil také jako tiskový mluvčí pana prezidenta Václava Havla (v letech 1992–2003).

redakce Televize T. G. M.

Genetika – Kateřina Petrová

Genetika – Kateřina PetrováSoutěžní video Kateřiny Petrové, studentky třídy O7.A, v Prima ZOOM Neuron. Kateřina navštěvuje seminář Grafika, design a multimédia a je redaktorkou školní Televize T. G. M. Své video si sama připravila, zrežírovala, sestříhala i doplnila o obrázky a texty. Pokud se vám její video líbí, určitě pro něj nezapomeňte hlasovat.

Prima ZOOM: Genetika

Držíme palce a přejeme v soutěži hodně štěstí!

Úspěchy v biologických olympiádách

V několika uplynulých týdnech proběhla okresní a krajská kola biologických olympiád kategorií A, B, C a D. V každé soutěži reprezentovali naši školu dva žáci.

Krásného výsledku dosáhla Dominika Chromková, která se v krajském kole kategorie B ve velmi silné konkurenci umístila na 5. místě.

Na pomyslné stupně vítězů vystoupil v kategorii D v okresním kole Adam Knirsch, který se v okresním kole kategorie D umístil na 3. místě.

Oběma blahopřejeme a všem ostatním všem ostatním děkuji za reprezentaci školy.

Ilona Houšková

Televize v televizi

Redaktoři Televize TGM před budovou České televize v Praze na Kavčích horáchVe čtvrtek 24. dubna 2014 se v Praze na Kavčích horách v sídle České televize zúčastní naši studenti (redaktoři školní Televize T. G. M.) už druhého setkání s názvem Televize v televizi – aneb Školní televize poznávají Českou televizi. Tento jedinečný projekt (spolupráce školních TV) umožní začínajícím mladým redaktorům seznámit se s prací v televizi prakticky. Během dne je připravena spousta seminářů a workshopů. Účastnící si tentokráte vyzkoušejí práci režiséra, scénáristy nebo dramaturga, dále práci v dabingu a na střižně, opět si procvičí tvorbu reportáží a v rámci zadaného domácího úkolu z předchozího setkání budou mít příležitost prezentovat své vlastní náměty pro ČT Déčko.

Výsledky přijímacích zkoušek nanečisto 2014

Milí uchazeči, vážení rodiče!

Po zpracování záznamových archů z pátku 14. března 2014 vznikly následující výsledkové listiny pro osmileté studium a pro čtyřleté studium. Své umístění najdete podle kódu, který Vám byl přidělen při psaní přijímacích zkoušek nanečisto. Tento kód musel být doplněn o čtvrtou číslici (změna společnosti SCIO pro letošní rok), kterou je nula a která byla doplněna na konec tohoto kódu.

Výsledek těchto zkoušek je pouze orientační, nemá vliv na přijímací řízení. Jedná se o výsledky pouze na základě testů SCIO, které neobsahují body získané za prospech nebo např. za různé olympiády. Přidělený kód je platný pouze pro tuto příležitost. Věříme, že přípravné kurzy, které začínají tento týden, Vám pomohou s přípravou na skutečné přijímací zkoušky, abyste dopadli co nejlépe.

Přejeme vám hodně zdaru!

vedení školy

Přípravné kurzy pro uchazeče o studium

Vážení rodiče, milí uchazeči o studium na našem gymnáziu!

V pátek 21. března 2014 zahajujeme letošní přípravné kurzy. Začneme v 15.15, čekají Vás dva předměty po 60 minutách, tedy s předpokládaným koncem v 17.30. Potřebovat budete pouze psací potřeby a svačinu + pití.

Tři následující pátky (tedy 28. 3., 4. 4. a 11. 4. 2014) budeme pokračovat s tím, že v jednotlivých třídách se budou opět vždy dva předměty, které budeme pravidelně střídat. Níže se můžete podívat na umístění ve třídách, seznamy budou vyvěšeny rovněž v budově školy.

Přejeme Vám, aby pro Vás byly pátky v naší škole příjemné a užitečné!

Seznamy:

pripravne-kurzy-2014-4lete.pdf

pripravne-kurzy-2014-8lete.pdf

vedení školy

Blahopřání žákům sekundy

Za vzornou reprezentaci školy blahopřejeme úspěšným řešitelům Matematické olympiády ze sekundy Haně Horákové, Vilému Vaňharovi, Adamovi Knirschovi, Markétě Lapčíkové, Haně Vicherkové a zejména Alžbětě Nešporové, která získala plný počet bodů.

Mgr. Sylva Potůčková a Mgr. Dana Stesková

Matematická olympiáda kategorie Z6 a Z7

Dne 9. 4. 2014 proběhlo na naší škole okresní kolo Matematické olympiády pro žáky z kategorie Z6 a Z7. Celkem se zúčastnilo 105 žáků obou kategorií. Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme.

Výsledkové listiny: vysledkova-listina-z6.pdf, vysledkova-listina-z7.pdf.

Mgr. Sylva Potůčková a Mgr. Dana Stesková

Úspěch ve finále celostátní soutěže Komenský a my

Ve dnech 27. – 28. března 2014 se Lucie Hrdinová, Nela Mládenková a Vilém Vaňhara ze třídy 02.A zúčastnili finále celostátní soutěže Komenský a my na ZŠ J. A. Komenského v Brandýse nad Orlicí. Naši žáci obstáli ve velmi silné konkurenci opravdu skvěle. Z více jak 500 prací, které byly do soutěže zaslány se probojovali mezi 20 nejlepších.

V rámci pobytu v Brandýse jsme společně prošli samotné město, seznámili jsme se s jeho slavnou historií i se současným životem jeho obyvatel. Dozvěděli jsme se mnoho nových informací, které pak naši žáci uplatnili ve velmi náročném soutěžním testu.

Nejemocionálnější ale bylo páteční dopoledne. 28. března, v den výročí narození slavného učitele národů, se konalo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže. Za přítomnosti členů komise, vysokoškolských pedagogů doc. PhDr. Jany Přívratské, CSc., RNDr. Vladimíra Přívratského, CSc., PhDr. Jany Skarlantové, MgA. Veroniky Pekárkové, poradkyně pana ministra paní Michaely Šojdrové, zástupců sponzorů a mnoha dalších významných osobností byli oceňováni vítězové soutěže. Nejúspěšnějším řešitelem testu byl náš Vilém Vaňhara a byl oceněn zvláštní cenou poroty.

Za vzornou reprezentaci naší školy na tak vysoké úrovni našim žákům děkujeme a přejeme hodně dalších úspěchů.

Mgr. Hana Davidová Kubinová

OCENĚNÍ PRO ZKOUŠKOVÉ CENTRUM BRITISH COUNCIL

OCENĚNÍ PRO ZKOUŠKOVÉ CENTRUM BRITISH COUNCILPři příležitosti 6. výročí trvání věrnostního programu Addvantage British Council v České republice byla GJŠ Zlín oceněna za dlouholetou práci při organizování cambridgeských zkoušek.

Zástupci školy převzali certifikát minulý týden v budově Britského velvyslanectví v Praze. Slavnostního večera se účastnila velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska paní Jan Thompson společně s ředitelem British Council v České republice pane Stevem Oxleym a regionálním ředitelem Cambridge English Language Assessment panem Alistairem Starlingem.

Okresní kolo SOČ

Jan Jirátko a Petr HlaváčDne 26.3.2014 se v prostorách Gymnázia Jana Pivečky a SOŠ ve Slavičíně - Divnici uskutečnilo okresní kolo prací Středoškolské odborné činnosti. Naše gymnázium mělo své zástupce v oboru chemie. Svou práci s názvem Studium fosfolipidových agregátů fyzikálně - chemickými metodami prezentovali její autoři (studenti oktávy) Jan Jirátko a Petr Hlaváč. V konkurenci dalších opravdu kvalitních studentských prací obsadili nakonec 2. místo a současně si tím zajistili i postup do krajského kola. Krajské kolo proběhne 27.4.2014 v prostorách Gymnázia J.A Komenského v Uherském Brodě.

V letošním roce se okresního kola zúčastnilo celkem 46 studentů. kteří obhajovali 32 prací. Zastoupeno bylo 14 různých oborů. Celkově se dá říct, že kvalita prací přihlášených do SOČ je rok od roku vyšší a mnohé práce by si nezadaly ani s pracemi bakalářskými.

Honzovi a Petrovi za jejich reprezentaci děkuji a doufám, že svou prací nadchnou odbornou porotu i v kole krajském.

Svatava Benešová

Chemická olympiáda

V březnu proběhla na našem gymnáziu školní kola chemické olympiády v kategoriích C a D. Kategorie D (tercie, kvarta) se stala doménou dívek z kvarty. Na prvních čtyřech místech se umístily Radka Benešová, Sára Šteflová, Klára Lattová a Lucie Šujanová. V okresním kole naši školu reprezentovaly Radka Benešová a Klára Lattová.

Kategorie C je určena studentům 1. a 2. ročníku vyššího gymnázia. Pořadí ve školním kole je následující: Nikola Jurčáková a Kristýna Bačůvková (obě 2.B) se se shodným počtem bodů umístily na 1.-2. místě, pouze o 1,5 bodu méně získal Pavel Herinek (1.A). V krajském kole budou naše gymnázium zastupovat Nikola s Kristýnou, Pavel je velkým příslibem pro příští rok.

Všichni, kteří zvládli splnit celé zadání chemické olympiády, udělali velký kus práce, za kterou jim děkuji.

Svatava Benešová

Maturitní zkouška Matematika+ 2014

Milí maturanti,

nepovinná maturitní zkouška Matematika+ proběhne na Gymnáziu JŠ Zlín ve středu 2. 4. 2014 od 13.00 v učebnách 204 a 206 (ve 2. etáži). Rozdělení maturantů do učeben najdete na seznamech v budově školy. Dostavte se, prosím, ve 12.45, abychom mohli začít přesně. Čistý čas zkoušky je 150 minut.

Povolené pomůcky (přineste si s sebou): Matematické, fyzikální a chemické tabulky, rýsovací potřeby, kalkulátor bez grafických funkcí, zřetelně píšící propiska nebo černý tenký fix (0,5 mm), doklad s fotografií k prokázání totožnosti.

Doporučujeme: svačinu, nápoj v uzavřené lahvi.

Přejeme Vám při Vaší zkoušce hodně zdaru!

vedení gymnázia

VÍTĚZSTVÍ VE FINÁLE DIVIZE STŘEDOŠKOLSKÉ FUTSALOVÉ LIGY

Brno vs. Zlín (3:4) – vítězný gól

Ve čtvrtek 27. března 2014 zvítězli studenti našeho gymnázia ve finále divize středoškolské futsalové ligy, které proběhlo v městské hale Vodova v Brně. Výhrami v zápasech s Brnem a Vyškovem si tak zajistili postup do dalšího kola, kteřé se uskuteční 10. dubna 2014.

PRVNÍ ZÁPAS – 3:4 (Brno vs. Zlín)
5. Brno, 11. Brno, 18. Brno – 26. Pavlíček, 30. Zach, 34. Polomík, 36. Kořenek

DRUHÝ ZÁPAS – 2:3 (Vyškov vs. Zlín)
24. Vyškov, 35. Vyškov – 15. Chwaszcz, 34. Pavlíček, 38. Talaš

Vyškov vs. Zlín (2:3) – vítězný gól

Podrobný report pro Vás připravil absolvent gymnázia Tomáš Stolařík (připravujeme i jeho zveřejnění včetně dalších fotografií v Renomé) a ze zápasu bude odvysílána také reportáž školní Televize T. G. M.

Našim futsalovým reprezentantům blahopřejeme a přejeme jim hodně štěstí v dalších kolech!

Úspěch v konverzační soutěži ve španělštině

Dne 26. 3. 2014 proběhlo v Rožnově pod Radhoštěm krajské kolo konverzační soutěže ve španělském jazyce, jehož se zúčastnily také čtyři studentky naší školy. V silné konkurenci se skvěle prosadily a potvrdily tak vysokou úroveň znalostí studentů našeho gymnázia. V 1. kategorii byly úspěšnými účastnicemi Petra Vybíhalová ze 2.D, která obsadila 2. místo a Nikola Frýdlová ze 2.C, která byla na 4. místě. Ve 2. kategorii byly úspěšnými účastnicemi Tereza Ocelková, která obsadila krásné 3. místo a Hana Vrtělková na 6.místě, obě ze septimy. Děvčatům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Milan Nášel

KRAJSKÉ KOLO KONVERZAČNÍ SOUTĚŽE VE FRANCOUZŠTINĚ

Ve čtvrtek 20. 3. 2014 proběhlo na naší škole krajské kolo konverzační soutěže ve francouzštině. Děkujeme našim studentkám za reprezentaci školy a blahopřejeme Daniele Rakušanové, která se umístila na 2. místě v kategorii B1 a Veronice Blablové, která obhájila 1. místo v kategorii B2 a postupuje tak do celostátního kola.

Mgr. Lenka Michalcová

Medaile plavců na Mistrovství České republiky v Aquatlonu ve Zlíně

Gabriela Chudárková, Martin RáčekV sobotu 15. března si mladí plavci Zlínského plaveckého klubu odskočili z bazénu na Mistrovství České republiky v Aquatlonu, které se konalo v jejich domovské zlínské padesátce a na sousedním Stadionu mládeže. A jejich účast nebyla pouze domácí symbolická. Závodilo se nejprve dopoledne v plavání na 400 m a poté odpoledne v běhu na 5 km. Žáci měli na programu kratší variantu 200 m a 2 km, nejmladší pak 100 m a 1 km. Zlínští plavci specialisté si vedli více než dobře. V kategorii dorostenek přesvědčivě získala titul mistryně České republiky všestranná 16letá Gabriela Chudárková, studentka 1.D.

V kategorii žáků do 13 let vybojoval stříbrnou medaili 12letý Martin Ráček, student prvního ročníku osmiletého gymnázia. Dalších dva zlínští plavci skončili kousek od medaile na nepopulárním 4. místě. Matěj Nekoranec a v juniorské kategorii Tereza Lavičková.

Trenér nového Zlínského plaveckého klubu Vilém Čejka byl po závodech viditelně spokojený: „Naši plavci zúročili tréninkovou přípravu a dokázali využít svou sportovní všestrannost k zisku překvapivých medailí. Pro některé z nich se může stát v blízké budoucnosti aquatlon a triatlon hlavní sportovní disciplínou. V plaveckém tréninku však musí dále pokračovat. Bez výborně zvládnutého plavání se nelze do triatlonové špičky prosadit.“

Matematický Klokan 2014

V pátek 22. března 2014 se studenti naší školy zúčastnili mezinárodní soutěže Matematický Klokan 2014.

Tato soutěž vznikla v roce 1980 v Austrálii a v roce 1991 se rozšířila i do Evropy. Dnes se již této soutěže účastní na dva a tři čtvrtě milionu soutěžících ze 30 zemí našeho kontinentu sdružených v asociaci Klokan bez hranic.

V kategorii Benjamin se na naší škole 1. místě umístila Hana Vicherková (O2.A) se 114 body, na 2. místě Adam Knirsch (O2.A) se 109 body a na 3. místě Alžběta Nešporová (O2.A)Vilém Vaňhara (O2.A), kteří získali shodně 97 bodů.

V kategorii Kadet se na 1. místě umístil Petr Čala (O4.A) s 97 body, na 2. místě Ondřej Silný (O4.A) se 76 body a na 3. místě Ondřej Veselý (O4.A), který získal 74 bodů.

V kategorii Junior se na 1. místě umístil Pavel Herinek (Č1.A) s 79 body, na 2. místě Jiří Hradil (O5.A) s 67 body a na 3. místě Jan Vrška (O6.A), který získal 65 bodů.

Kompletní výsledkové listiny jsou k dispozici u vyučujících matematiky.

Michal Heczko

SEMIFINÁLOVÉ KOLO DRUŽSTEV V PLAVÁNÍ

Závodníci Plaveckého klubu Zlín se probojovali do semifinálového moravského kola soutěže družstev v Ostravě, kde děvčata skončila pátá a muži sedmí. I když bez postupu mezi finálovou celorepublikovou osmičku, tak v jednotlivých disciplínách naši plavci potvrdili příslušnost k české špičce. Z našich studentů se ze všech nejvíce prosadil maturant ze Č4.D Jan JELÍNEK, který doplaval dvakrát na druhém místě v disciplínách 100 a 200 metrů prsa, přičemž vítězství na 100P mu uniklo jen o 0,14s a třetí v pořadí byl za ním o více než 1,40s a podobně na 200 metrů prsa zaostal za prvním o 0,32s a třetí v pořadí byl o více než tři vteřiny za ním. Další vynikající výsledky předvedl Robin BLAŽEK, rovněž maturant ze Č4.D, který v novém osobním rekordu dohmátl čtvrtý na 200 metrů znak časem 2:13,64s. Na 100 metrů znak byl pátý a 200 metrů polohový závod doplaval sedmý. I Diana ROCHOVANSKÁ z O8.A doplavala na 100 metrů prsa jen těsně pod stupni vítězů a k tomuto čtvrtému místu přidala ještě osmé na 200 metrů prsa a deváté na 200 metrů polohový závod. Mezi nejlepší osmičku se dokázala prosadit i naše budoucí studentka Č1.D Charlota Váňová, která dohmátla osmá na 50 metrů volný způsob. Do desítky nejlepších se dostala i naše mladá závodnice Michaela GOGELOVÁ z O2.A na 200 metrů prsa. Do těchto semifinálových bojů zasáhli i naši další budoucí studenti z Č1.D Tomáš KOČAŘ a Klára ZÁBOJNÍKOVÁ, kteří rovněž přispěli svými výkony k celkovému slušnému umístění našich družstev.

Czech Aerobic Open 2014

Tereza PekárkováVe dnech 14.-16.2014 se konal ve Zlíně ve sportovní hale Euronics již 8. ročník velice prestižní mezinárodní soutěže v gymnastickém, step, dance a team aerobiku s názvem Czech Aerobic Open 2014. Tentokrát za rekordní účasti více než 700 sportovců z 12 zemí. Závod byl zároveň Mistrovstvím ČR a nominací na Mistrovství světa, které se bude konat na konci června v mexickém Cancúnu. Tereza Pekárková/1.D/ a Barbora Karlíková/03.A/ závodnice ASC Zlín startovaly za juniorky 15-17 let, a v konkurenci 31 mezinárodních závodnic se vůbec neztratily. V sobotním semifinále se stala Mistryní ČR 2014 Terezka Pekárková, která získala titul Mistryně ČR v juniorech již po třetí. Pro Báru Karlíkovou, která je loňská Mistryně v kategorii starších žaček, to byl první start v kategorii junior a získala titul druhá vicemistryně ČR 2014. Do nedělního mezinárodního finále Open 2014 postoupily obě děvčata. Báře se sestava vydařila a v mezinárodní konkurenci obsadila krásné třetí místo, Terezka získala místo šesté. Titul Mistryně ČR 2014 získaly obě děvčata v juniorské kategorii Group společně se svými kolegyněmi z ASC Zlín. V mezinárodním závodě děvčata získala krásnou bronzovou medaili. Terezka přidala další titul Mistryně ČR 2014 v juniorské kategorii Tria a v mezinárodním závodě získala stříbro. Celková bilance úspěšného víkendu je Terezka tři zlaté, jedna stříbrná, jedna bronzová a Bára jedna zlatá, tři bronzové.

GRATULUJEME.

Krajské kolo Olympiády v jazyce německém

Eliška LajdováDalší pomyslnou, tentokrát bronzovou, medaili získala Eliška Lajdová (04.A) v krajském kole Olympiády v jazyce německém, které se konalo na Základní škole Ohrada ve Vsetíně 19. 3. 2014.

Výkony všech soutěžících byly na tak vysoké a vyrovnané úrovni, že po jednotlivých výkonech získali celkem 4 žáci stejný počet bodů. Bylo tedy rozhodnuto, že dojde na tzv. rozstřelovací úkoly, tzn. že každý jednotlivec bleskově zareaguje na určitý zadaný problém. Rozdíl 1 bodu mezi jednotlivými vítězi ukazuje nejlépe, jak šikovné němčináře v našem kraji máme.

Elišce děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme hodně dalších úspěchů!

Mgr. Hana Davidová Kubinová

Exkurze na UP Olomouc

Exkurze na UP OlomoucStudenti 3. ročníku navštěvující seminář z chemie strávili velmi příjemný den v prostorách Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. Navštívili nové moderní laboratoře Katedry analytické chemie, seznámili se s přístrojovým vybavením laboratoří a směry výzkumu katedry. Hlavní část dne však strávili vlastní odbornou prací - stanovením obsahu beta-karotenu v mrkvi. Podle obsahu této látky mohli porovnat mrkev z různých zdrojů a hlavně se seznámili s prací na UV-VIS spektrofotometru.

Chtěli bychom poděkovat RNDr. Pavlíně Baizové z Katedry analytické chemie, která se nám celé dopoledne velmi ochotně věnovala.

Svatava Benešová

Krajské kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce – kategorie III.A, III.B

Krajské kolo konverzační soutěže v AJ – kategorie III.A, III.BDne 19. března 2014 proběhlo na naší škole soupeření 10 nejlepších angličtinářů Zlínského kraje v konverzační soutěži kategorií III.A a III.B. O vítězství v kategorii III.A se podělili Tereza Ocelková ze O7.A a Jakub Kvapilík z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. Spolu s Terezou postupuje do celostátního kola také vítěz kategorie III.B, Pavel Pilař ze Č3.B.

Tereze i Pavlovi blahopřeji, děkuji za skvělou reprezentaci školy a přeji úspěch v celonárodním kole, které se uskuteční 22. května 2014 v Praze.

Zdeňka Mňačková

Další úspěch naší studentky kvarty

Ve středu 12. března si v Rožnově pod Radhoštěm změřili své síly a ověřili své schopnosti konverzovat v jazyce anglickém studenti kvart několika gymnázií Zlínského kraje.

Naše reprezentantka Eliška Lajdová obsadila ve vyrovnané konkurenci krásné 2. místo.

Blahopřejme a držíme palce i do krajského kola v německé konverzaci.

ÚSPĚCH NAŠICH GEOGRAFŮ

Dne 17. 3. 2014 se v Uherském Hradišti konalo krajské kolo zeměpisné olympiády. V kategorii A naši školu reprezentoval Oliver Adam Dočkal ze třídy O1.A, který se umístil na krásném druhém místě. V kategorii B soutěžil Vilém Vaňhara, který ve své kategorii (stejně jako v okresním kole) zvítězil.

Oběma úspěšným reprezentantům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a blahopřejeme k dosaženým výsledkům.

Radovan Macháček

Krajské kolo konverzační soutěže v německém jazyce

V letošním roce bylo naše gymnázium opět pověřeno organizací krajského kola konverzační soutěže v německém jazyce v kategorii IIIA a IIIB. V minulém týdnu k nám přijeli nejlepší studenti z okresních kol, aby změřili své síly při práci s poslechovým textem, při popisu obrázku a komunikaci na vylosované téma.

V kategorii IIIB zvítězil David Erik Bernátek ze třídy Č2.A a bude tedy reprezentovat naši školu a Zlínský kraj v ústředním kole soutěže, které se bude konat 8. 4. v Goethe - Institutu v Praze. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na Velvyslanectví SRN.

Davidovi děkujeme za dobrou reprezentaci školy a přejeme mu hodně štěstí v celostátním kole.

Mgr. Soňa Surá

Semifinále Mistrovství České republiky družstev v plavání a celkové 10. místo v hodnocení klubů České republiky

V březnovém semifinále Mistrovství České republiky družstev v plavání usilovala o postup do finále družstva mužů i žen Zlínského plaveckého klubu. Blíže do finále mělo družstvo mužů, kterému postup unikl o 2 příčky, když skončilo na celkovém 10. místě. Ženy obsadily 12. místo.

Na výsledcích měli výraznou zásluhu i studenti našeho gymnázia. V individuálních startech si nejlépe počínal student 2. A Lukáš Macek, který doplaval třetí na 100 i 200 prsa a na 50 volný způsob dohmátl šestý. Petra Vybíhalová, studentka 2.D, vybojovala 4. místo na padesátce, 6. místo na stovce a 8. místo na dvoustovce volný způsob. Gabriela Chudárková studentka 1.D, získala 4. místo na 100 volný způsob, 7. místo na 200 motýlek a 8. místa na 200 polohovku a 800 volný způsob.

Mezi osmičku nejlepších ještě pronikla Tereza Lavičková, studentka 3.D, 7. místem na 100 motýlek. Druhé místo vybojovala štafeta žen na 4x100 volný způsob, věkem stále ještě dorostenek, v jejíž sestavě plavaly Petra Vybíhalová, Tereza Lavičková a Gabriela Chudárková. Štafeta navíc časem 4:08,98 překonala zlínský dorostenecký rekord na dlouhém bazéně. Důležité body do celkového hodnocení přidali i studenti 4.D Tomáš Michalica a Beáta Polišenská, student 2. D David Keňa a student 1. D Jan Slíva.

Všichni jmenovaní studenti se výrazně podíleli na souhrnném bodovém součtu mužů a žen, kterým se Zlínský plavecký klub umístil na celkovém 10. místě a 3 roky po svém vzniku v roce 2011 poprvé pronikl do elitní republikové klubové desítky.

Přijímací zkoušky nanečisto a přípravné kurzy

Vážení rodiče, milí uchazeči o studium na našem gymnáziu!

V pátek 14. března 2014 zahajujeme letošní přípravu k přijímacím zkouškám Přijímacími zkouškami nanečisto. Začneme v 15.15, čekají Vás testy z MAT (60 minut), OSP (60 minut) a CJL (45 minut). Předpokládaný konec je kolem 18.30.

Potřebovat budete pouze psací potřeby a svačinu + pití. Výsledky zkoušek (pod přidělenými kódy) uveřejníme na webových stránkách školy v průběhu příštího týdne, abyste si mohli udělat představu, jak na tom aktuálně jste.

Seznamy:

prijimaci-zkousky-nanecisto-4lete-2014.pdf

prijimaci-zkousky-nanecisto-8lete-2014.pdf

Čtyři následující pátky budeme pokračovat přípravnými kurzy – opět vždy od 15.15, každý týden dva předměty po 60 minutách, tedy s předpokládaným koncem v 17.30. Výše se můžete podívat na umístění ve třídách na přijímací zkoušky nanečisto. Seznamy pro přípravné kurzy budou vyvěšeny příští týden.

Přejeme Vám, aby pro Vás byly následující pátky v naší škole příjemné a užitečné!

vedení školy

Oznamujeme velmi smutnou zprávu

PhDr. Jaroslav HalvaV ranních hodinách dne 11. 3. 2014 nás opustil PhDr. Jaroslav Halva, vynikající reprezentační oštěpařský trenér, závodník, pedagog a zakladatel sportovních tříd na našem gymnáziu. Pan Jaroslav Halva pracoval od roku 1999 na naší škole ve funkci hlavního atletického trenéra a pedagoga, vychoval řadu oštěpařských a atletických reprezentantů.

Za dobu své neúnavné kariéry trénoval takové osobnosti, jako jsou trojnásobný olympijský vítěz v oštěpu, mistr světa a světový rekordman Jan Železný a mistr světa a Evropy Vítězslav Veselý.

Vedení školy, celý pedagogický sbor, kolegové trenéři a atletičtí svěřenci touto cestou panu Jaroslavu Halvovi děkují za obrovský kus trenérské a pedagogické práce, kterou pro školu, českou atletiku a mládež vykonal.

Mgr. Radim Bárta, zástupce ředitelky pro sport

Lukáš Macek zvítězil na mezinárodním plaveckém mítinku v Berlíně

Lukáš MacekVynikajícího výsledku dosáhl během prvního březnového víkendu v Berlíně na silně obsazených mezinárodních plaveckých závodech International Swim Meeting 2014 student 2.A našeho gymnázia Lukáš Macek. V konkurenci více než půl druhého tisíce plavců z 25 zemí se v disciplínách 50, 100 i 200 prsa probojoval do finále. V sobotním večerním finálovém sprintu na 50 prsa se 17letý zlínský plavec po skvělém finiši v posledních metrech radoval z vítězství a také významně vylepšeného osobního rekordu. Na tratích 100 a 200 prsa doplaval shodně na 6. místě a v doplňkové disciplíně 50 volný způsob obsadil 16. místo. Jeho výsledky jsou velmi dobrým příslibem pro právě začínající letní závodní sezónu, který vyvrcholí červencovým Mistrovstvím Evropy juniorů v holandském Dordrechtu. Finálovým časem 29,44 zaostal o pouhých 6 setin vteřiny za kvalifikačním A-limitem. „O jeho splnění se pokusíme již za tři týdny na mezinárodních závodech Jarná cena Žiliny“, uvedla trenérka Hana Macková.

DIPLOM Z FRANCOUZŠTINY DELF 2013

Diplom z francouzštiny DELF 2013I letošní školní rok se na naší škole uskutečnily zkoušky Delf, při kterých si mohli naši studenti ověřit své znalosti a schopnosti v oblasti francouzského jazyka. Všichni přihlášení uspěli, a proto si ve čtvrtek 27. 2. 2014 převzali diplom z rukou paní Magdy Zálešákové, která ve spolupráci česko-francouzského klubu a našeho gymnázia zkoušky organizuje.

Všem blahopřejeme a těšíme se na vaše další úspěchy nejen v oblasti francouzštiny.

Mgr. Pavla Töröková, Roland Guillemenot a Mgr. Lenka Michalcová

Činnost výtvarného kroužku ve druhém pololetí

Výtvarný kroužek pokračuje již zítra (úterý 11. 3.) ve 14.15 v učebně č. 414. Kromě přihlášených studentů se toto sdělení týká i maturantů z výtvarné výchovy!

Petr Faron

Podílíme se na zpravodajství České televize

ZprávičkyV pátečním vydání Zpráviček dne 7. března 2014 v čase 00:29 na České televizi Déčko můžete zhlédnout další reportáž (zkrácená verze) našich studentů, reportérů školní Televize T. G. M.

O celostátní soutěži Dívka roku, kterou ve Zlínském kraji pořádá Středisko volného času TyMy Holešov, natáčely pro ČT :D studentky třídy O7.A – Eva Gergelová a Lucie Kalová.

redakce Televize T. G. M.

Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Okresní kolo konverzační soutěže v AJOkresní kolo konverzační soutěže v AJ má svou vítězku. Stala se jí Tereza Ocelková ze O7.A, která bude reprezentovat naši školu v krajském kole soutěže dne 19. března. Spolu s Terezou postupuje do regionálního kola soutěže také stříbrná Katarína Ondrejková z Gymnázia Lesní čtvť, která ztratila na naši vítězku 13 bodů. Třetí místo obsadil v okresním kole soutěže Šimon Rajnošek ze SPŠ Zlín se ztátou 25 bodů.

Tereze blahopřeji, děkuji za skvělou reprezentaci školy a přeji úspěch v krajském kole.

Zdeňka Mňačková

Dívka roku 2014 – reportáž pro Českou televizi

Dívka roku 2014 – reportáž pro Českou televiziReportérky Eva Gergelová a Lucie Kalová (studentky třídy O7.A) se v neděli 23. 2. 2014 vydaly společně se štábem České televize a dalšími členy Televize T. G. M. do Střediska volného času v Holešově. Tam probíhala celostátní soutěž pro dívky od 13 do 15 let s názvem Dívka roku 2014.

Na závěr workshopu, který na gymnáziu o víkendu proběhl, si tak studenti měli možnost vyzkoušet své nové poznatky také v praxi.

ČT24, Digináves: Dívka roku 2014 v Holešově

redakce Televize T. G. M.

Starší příspěvky v novinkách si můžete prohlédnout v archivu novinek.

Copyright © 2008, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín
webdesign, xhtml, css, php - Mgr. Michal Mikláš