• GJŠ Zlín
  • GJŠ Zlín
  • GJŠ Zlín
  • GJŠ Zlín

AKTUALITY

Francouzština s Bílou paní na Gymnáziu a Jazykové škole Zlín

Znáte seriál večerníčků Bílá paní na hlídání, který pro Českou televizi namluvila asi nejznámější Francouzka v České republice Chantal Poullain? Možná ne, ale vaše děti určitě ano. To se ukázalo na akci Francouzština s Bílou paní, která za účasti více než dvou stovek dětí ze zlínských mateřských a základních škol proběhla ve čtvrtek 23. června 2016 na Gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Zlín.

Několik fotografií z této hezké akce najdete na Facebooku GJŠ Zlín

více >

Martin Klusal mistrem České republiky dorostu na 50 volný způsob

Výborně reprezentovali dorostenci Zlínského plaveckého klubu na Letním mistrovství České republiky v Plzni. Během třídenního klání celkem 14x postoupili do odpoledních finálových bojů, v nichž nakonec vybojovali 4 medaile. Hned v první disciplíně v pátek odpoledne nečekaně triumfoval student 1. D Martin Klusal ve sprintu na 50 volný způsob. Postoupil z rozplaveb jako nejrychlejší a ve finále první místo obhájil. K titulu mistra České republiky dorostu přidal jako bonus splněný limit do české juniorské reprezentace.

více >

Přehlídka ekologické módy

Naši studenti ruského jazyka uplatnili svůj tvůrčí potenciál a náboj při zhotovení modelů z netradičních materiálů, jako např. papír a plasty v různé podobě.

Dne 26.5. 2016 se uskutečnila módní přehlídka, kde skvěle prezentovali výsledky svého snažení. Na modelech pod názvy: Eden květů, Bystrozor, Pinocchijo a mnoha dalších studenti pracovali na hodinách ruského jazyka v rámci témat móda, odívání a ekologie.

Děkujeme Ing. Světlíkovi za zvěčnění modelů ve formě videa z módní přehlídky.

Chinese Language Certificates Ceremony

Chinese Language Certificates Ceremony

Ve čtvrtek 16. června 2016 se žáci, kteří navštěvují nepovinný předmět čínština, společně se svými lektorkami rozloučili se školním rokem 2015/2016. Všem žákům lektorky slavnostně předaly certifikáty o absolvování kurzu, poté následovaly hry, kvízy a pro nás Evropany i „netradiční soutěže“ – jako třeba přenášení drobných bonbónů pomocí dřevěných hůlek z jedné misky do druhé. Nechyběly ani čínské písně, které si žáci nacvičili. Celé odpoledne bylo zakončeno návštěvou čínské restaurace na hotelu Garni.

Děkuji Vám všem za milé pozvání, strávila jsem s Vámi příjemné odpoledne. Do dalšího školního roku Vám přeji hodně úspěchů ve zdolávání tohoto obtížného jazyka a těm, kteří se zúčastníte letního kempu v Pekingu, přeji, abyste si odnesli hodně nevšedních zážitků.

Alena Štachová

Před vrcholem atletické sezony

Minulý závodní víkend přinesl několik velmi hodnotných výkonů a potvrzených nominací na Mistrovství ČR.

Náročný víkend měl tentokrát Šimon Hána, který nejdříve reprezentoval Českou republiku na závodech Olympijských nadějí v UH. Hradišti, kde ve skoku do dálky obsadil druhé místo výkonem 6.81 m. Hned další den na to na Mistrovství Moravy zvítězil výkonem ve stejné disciplíně výkonem 6,79 m. Navíc přidal druhé místo v běhu na 100 metrů výkonem 11,24 s. Třetí medaili vybojoval v trojskoku, když za výkon 13,28 m dostal stříbrnou medaili. Na závěr, jako člen štafety 4×400 m, dostal za svůj výkon čtvrtou medaili. Se ziskem 2 zlatých a 2 stříbrných medailí byl nejúspěšnějším závodníkem zlínského družstva.

Všem našim atletům děkujeme za vzornou sportovní reprezentaci naší školy a připojujeme několik fotografií z těchto akcí v naší fotogalerii.

Trenéři Stanislav Laciga, Radim Bárta

více >

Skvělé soutěžní úspěchy našeho kmenového sportu házená v sezóně 2015/2016

Skvělé soutěžní úspěchy našeho kmenového sportu házená v sezóně 2015/2016

V květnu 2016 vyvrcholily házenkářské soutěže. Bojovalo se o umístění a medaile. V ženských družstvech házenkářského klubu Zlína byly úspěšné všechny kategorie. Ženy postoupily do českého play off a obsadily čtvrtou příčku v české části WHIL. Juniorky v 1. Lize dosáhly velkého úspěchu a získaly zlaté medaile v celostátní soutěži. Starší i mladší dorostenky vybojovaly shodně 3. příčku v republikové soutěži. Starší žačky Zlína vyhrály žákovskou ligu a staly se Mistryněmi ČR.

více >

Slavnostní vyřazení absolventů

V pondělí 6. 6. 2016 se od 19 hodin konalo v Kongresovém centru ve Zlíně slavnostní předání maturitních vysvědčení pro naše absolventy. Všem, kteří se tohoto večera zúčastnili, děkujeme za vytvoření hezké atmosféry a připojujeme malou fotoreportáž.

Innovation camp

Ve dnech 7.-8. 6. 2016 se naši studenti, Pavel Herinek 3.A, Tereza Pavelková 3.B, Vilém Getter 3.C, Jan Stuchlík 3.C, Martina Babíčková O7.A a Zdeňka Dlabajová O7.A zúčastnili soutěže Innovation camp v Praze v Průhonicích.

Studenti byli rozděleni do týmů, ve kterých měli vytvořit prezentaci a krátké video na téma „Úrazové pojištění“ nebo „Finanční gramotnost“. Náš student Pavel Herinek z 3.A se se svým týmem umístil na 1. místě a Jan Stuchlík z 3.C na 2. místě. Vítězům blahopřejeme a všem studentům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Marcela Kunderová

Krajské kolo v minikopané dívek

Krajské kolo v minikopané dívek

Na suverénní vítězství v okresním kole navázaly naše fotbalistky 8.6.2016 na krajském turnaji v Kroměříži. Bez ztráty kytičky naše děvčata proplula turnajem a právem jim náleží titul Přeborníka kraje.

Obzvláště děkujeme za reprezentaci Tereze Kubicové za čtyřletou reprezentaci našeho gymnázia.

Francouzský stan na Festivalu

Je festivalový týden, pátek 3. 6. 2016 a já vcházím do francouzského stanu ve zlínském parku. Jsem zde trochu brzy, a proto mi pan učitel Guillemenot říká, že mám ještě chvíli času. Po krátkém čekání se pouštíme do práce a já už vím, že budeme prezentovat výtvory našich studentů a úspěchy školy.

Za pár minut jdeme říct kolemjdoucím o naší prezentaci a ti se pomalu scházejí. Začínáme kratším filmem sestříhaným z různých projektů a rozhovorů se zajímavými francouzskými osobnostmi. Když je potřeba, doplňujeme informace a odpovídáme na otázky publika. Po ukončení filmu se rozloučíme s diváky a já už odcházím domů. Doufám, že příště přijde ještě víc lidí a bude to taková zábava jako letos.

Ondřej Šil

Odborné exkurze

Odborné exkurze

Třídy Č3. B a Č1. B se 2. června 2016 zúčastnily odborných exkurzí, které byly směřovány na doplnění učiva (nejen) chemie. První společná část exkurze byla zajištěna v pivovaru v Dalešicích, který je veřejnosti znám mimo jiné tím, že se zde natáčel film Postřižiny. Měli jsme možnost navštívit nejen historickou část pivovaru, ale také shlédnout současnou výrobu piva.

V odpoledních hodinách měla každá ze tříd jiný program. První ročník zavítal do vodní přečerpávací elektrárny v Dalešicích. Zde nás pracovnice elektrárny provedla celým zákulisím elektrárny a měli jsme také možnost zachytit poměrně vzácný okamžik rozběhnutí jedné z turbín. Žáci třetího ročníkuse měli další program v jaderné elektrárně v nedalekých Dukovanech. Byli seznámeni s provozem jaderné elektrárny, bezpečností a náplní práce jednotlivých oddělení elektrárny. Obsah celé exkurze byl velmi zajímavý a odborně rozhodně přínosný.

Svatava Benešová

Exchange programme GJŠ Zlín a VTI Izegem, Belgie

Exchange programme GJŠ Zlín a VTI Izegem, Belgie

Rádi bychom Vás informovali o tom, že ve školním roce 2016/17 se opět uskuteční výměnný program žáků mezi GJŠ Zlín a partnerskou školou Vrij Technisch Instituut v belgickém Izegemu.

Podmínkou zařazení do výměnného programu je vyplnění přihlášky a zaplacení zálohy 1000 Kč v červnu 2016.

Další informace u vedoucího akce Mgr. Z. Juříčka (kabinet 106, e-mail: juricek@gjszlin.cz). Více informací naleznete v přiloženém souboru: belgie-2016-17.pdf.

Úspěchy v ploutvovém plavání

O uplynulém víkendu se konalo mistrovství České republiky v ploutvovém plavání v Liberci, kterého se zúčastnil Daniel Polášek (Č2.B). V konkurenci nejlepších plavců z celé země vybojoval mezi juniory tři tituly mistra republiky na tratích 400 m pod hladinou, 400 a 200 m na hladině. Ve svých 16 letech se Daniel dokonce prosadil i mezi dospělými, když jeho časy na uvedených tratích letos stačily na jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili mezi seniory.

V současné době se připravuje s reprezentačním týmem ČR na mistrovství světa, které se uskuteční začátkem července ve Francii.

Blahopřejeme a budeme držet palce.

Ilona Houšková

Obrovský sportovní úspěch

Obrovský sportovní úspěch

Obrovského sportovního úspěchu dosáhla naše žákyně, třídy 02.A Vanda Šimková, která reprezentovala Českou republiku na Mistrovství Evropy v aerobiku, získala dvě cenné evropské medaile. V Karlových Varech Vanda startovala ve věkové kategorii kadetů (11–13 let) jako sólista a v triu. Uspěla všude. Vanda Šimková je vicemistryní Evropy v individuální kategorii kadetek – žen. Je držitelkou bronzové medaile v kategorii tříčlenných týmů. Je to skvělý sportovní úspěch, jímž zúročila poctivou práci v trénincích a osvědčila nemírnou bojovnost, fyzickou i psychickou připravenost. Velká gratulace patří rovněž Vandině trenérce Mgr. Monice Váňové.

Blahopřejeme k vynikajícímu sportovnímu úspěchu a děkujeme za sportovní reprezentaci školy.

Radim Bárta

Okresní kolo Pythagoriády

Ve čtvrtek 26. května 2016 se na Gymnáziu Zlín - Lesní čtvrť konalo okresní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Z naší školy se zúčastnilo 15 úspěšných řešitelů školního kola z primy a 3 úspěšní řešitelé ze sekundy.

V kategirii 6. tříd získala 4. místo Kateřina Pekařová (O1.A) a v kategorii 7. tříd získali (se shodným počtem bodů) 2. místo Filip Janoušek (O2.A)Patrik Kadlec (O2.A). Ostatní účastníci sice svým bodovým ziskem nespadali do kategorie "úspěšný řešitel", i tak se ale většina z nich umístila na předních místech výsledkové listiny.

Gratulujeme všem úspěšným řešitelům a děkujeme za reprezentaci i všem ostatním účastníkům okresního kola.

Michal Heczko

Postup do finále v soutěži Školní časopis roku

Televize T. G. M. zvítězila v krajském kole soutěže Školní časopis roku v kategorii webové magazíny a postoupila do celostátního finále, které se uskuteční 30. listopadu 2016 v Brně! Jedná se o celorepublikovou soutěž školních médií, která je otevřená pro všechny, kteří publikují v tištěné nebo elektronické podobě svá školní, klubová nebo oddílová periodika. Soutěž je zařazena do oficiálních soutěží Talent centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Rozřazovací testy z cizích jazyků

Vážení rodiče, milí budoucí studenti 1. ročníku,

zveme Vás na rozřazovací testy z anglického jazyka a druhého cizího jazyka (pokud jste jej v návratce uvedli jako pokročilý). Testy proběhnou v úterý 31. května 2016 od 14.00 v budově Gymnázia a Jazykové školy Zlín. Na místě vyvěsíme rozpisy. Náhradní termín rozřazovacích testů je stanoven na úterý 7. 6. 2016 ve 14.00 hod.

Těšíme se na předprázdninové setkání s Vámi!

vedení školy

Atletická sezona zahájena!

Naši studenti sportovních tříd startovali v soutěžích družstev mládeže i dospělých. Jejich starty přinesly několik velmi kvalitních výkonů a osobních rekordů.

Nejvíce spokojený může být určitě Šimon Hána. Ten začal sezonu kvalitním výkonem ve skoku do dálky, který má hodnotu 691 cm. Nastoupil také do závodu na 200 m. Šimon zde těsně zvítězil v novém osobním rekordu 22,42 s. Je to velmi hodnotný výkon, který Šimona zařadil na průběžně druhé místo letošních tabulek.

Podrobné informace o dalších výkonech najdete v pokračování tohoto článku a několik fotografií z těchto akcí v naší fotogalerii.

více >

Výstava výtvarných prací - terasa 21. tovární budovy

Výstava výtvarných prací - terasa 21. tovární budovy

Ještě do 31. 5. 2016 můžete zhlédnout výstavu výtvarných prací našich studentů na terase 21. tovární budovy.

Terasa je přístupná po celý den.

Příjemný zážitek divákům i zúčastněným.

Výsledky přijímacího řízení | 2. kolo | 25. 5. 2016

Vážení rodiče, milí uchazeči,

výsledky 2. kola přijímacího řízení jsme zveřejnili zde na webových stránkách školy: výsledky | 2. kolo

V souladu se školským zákonem se den zveřejnění seznamu přijatých uchazečů, tedy středa 25. 5. 2016, považuje za oficiální den oznámení rozhodnutí o přijetí ke studiu. Rozhodnutí o přijetí již nebudou zákonnému zástupci zasílána a budou vydána pouze na žádost.

V případě přijetí je třeba nejpozději do 10 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých uchazečů potvrdit svůj zájem o studium odevzdáním zápisového lístku. Společně se zápisovým lístkem odevzdejte také dvě návratky a vyplněnou žádost o ISIC kartu s fotografií a částkou 260 Kč.

Zveřejnění seznamu nepřijatých uchazečů nemá váhu písemného rozhodnutí podle správního řádu. Rozhodnutí o nepřijetí si mohou zákonní zástupci uchazečů vyzvednout osobně.

V případě nepřijetí ke studiu je možné nejpozději do 3 pracovních dnů od převzetí rozhodnutí podat odvolání.


vedení školy

2. kolo přijímacího řízení do studijního oboru 79-42-K/41 Gymnázium se sportovní přípravou

Ve středu 25. 5. 2016 proběhne 2. kolo přijímacího řízení do studijního oboru Gymnázium se sportovní přípravou.

Písemné zkoušky budou zahájeny v 8 hodin v učebně č. 411 ve 4. etáži budovy školy. Po písemných testech z matematiky a českého jazyka bude následovat talentová zkouška. Výsledky budou zveřejněny dne 25. 5. 2016 v podvečerních hodinách.

Uchazečům přejeme hodně úspěchů!

Vedení školy

Turnaj středních škol v minikopané

Turnaj středních škol v minikopané

Ve čtvrtek 12.5. 2016 dívčí tým našeho gymnázia vynikal na turnaji středních škol v minikopané.

Děvčata z našeho gymnázia vyhrála všechny zápasy a z celkovým skóre 24:1 jim zaslouženě náleží zlaté medaile a postup do krajského kola. Nejlepší střelkyní turnaje byla vyhlášena naše maturantka Tereza Kubicová se 12 vstřelenými brankami. Účastníce turnaje: Tereza Kubicová, Barbora Rybníčková, Magda Žalková, Kateřina Kunorzová, Hana Toboláková, Aneta Strachoňová.

Blahopřejeme.

Krásný volejbalový úspěch

Kvalifikace ve volejbale kadetek

Ve dnech 23.–24.4. 20106 proběhla v Prostějově kvalifikace ve volejbale kadetek o postup do I. ligy. Družstvo kadetek VSC Zlín tento turnaj vyhrálo.

Blahopřejeme paní trenérce Evě Mackové a celému jejímu dívčímu volejbalovému týmu ke skvělému sportovnímu úspěchu a děkujeme našim volejbalistkám za sportovní reprezentaci školy.

Radim Bárta

Krajské kolo v orientačním běhu

Krajské kolo v orientačním běhu

V úterý 17. 5. 2016 se v Kroměříži konalo krajské kolo v orientačním běhu. Naše gymnázium mělo 28 členné zastoupení.

Nejúspěšnější byli:

Kategorie HS: Libor Černocký - 1. místo, Josef Podmolík - 3. místo.

Kategorie DS: Lucie Kundratová - 2. místo

Kategorie D9: Alžběta Nešporová - 1. místo

Kategorie H9: Maxim Bitto - 3. místo

Děkujeme za vzornou reprezentaci.

Magdaléna Teplá

Úspěch našich studentek ve výtvarné soutěži

Naši studenti O4.A se zúčastnili výtvarné soutěže "O putovní pohár primátora statutárního města Zlína" na téma "Francie - země pohádek, příběhů, historie, dobrodružství". Ve IV. kategorii obsadila první místo Markéta Lapčíková se svým výtvarným zpracováním pohádky Modrovous a Tereza Mikesková s Malým princem místo druhé. Výstava prací bude probíhat po dobu 58. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež v prostorách zlínského zámku. Oběma děvčatům gratulujeme!

Pavla Kantová

Celostátní kolo konverzačního soutěže ve francouzském jazyce

Celostátní kolo konverzačního soutěže ve francouzském jazyce

V pondělí 9. 5. 2016 se na Francouzském institutu v Praze konalo celostátní kolo konverzačního soutěže ve francouzském jazyce, jehož se zúčastnili dva studenti naší školy. Konkurence byla velmi silná, úkoly dost náročné, a přesto naši studenti skvěle reprezentovali naše gymnázium. V kategorii A1 Adam Knirsch z O4.A obsadil 11. místo, a ve kategorii B2 Jan Zvoníček z Č2.B skončil na 4. místě.

Oběma naším studentům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a řekneme Félicitations!

Soizick Nevo

Úspěch Anety Olivíkové

Úspěch Anety Olivíkové

Naše žákyně Aneta Olivíková, která byla absolutní vítězkou krajského kola soutěže ve hře na akordeon (soutěž ZUŠ vyhlašovaná MŠMT), získala v ústředním kole v Plzni skvělé 2. místo mezi nejlepšími akordeonisty z celé republiky.

Gratulujeme

Mgr. Martina Hniličková

Návštěva přátel z Levic

Návštěva přátel z Levic

Už posedmnácté (!) nás v závěru minulého týdne přijeli navštívit studenti a učitelé z Gymnázia Andreja Vrábla v Levicích na Slovensku. Jde o naši družební školu a pravidelné návštěvy Levičanů u nás a naše v Levicích patří k nejdelší tradici naší školy. Pět kolegů v čele s panem ředitelem a 41 studentů přijelo do Zlína ve čtvrtek 5. 5. 2016 a přivezli s sebou krásné počasí. Díky tomu jsme si mohli prohlídnout Zlín zblízka i z nadhledu terasy Mrakodrapu a v pátek 6. 5. 2016 v téměř letní atmosféře ZOO Lešná. Naše letošní setkání bylo tradičně milé a příjemné – a bohužel i rychle uteklo. Tak zase na podzim v Levicích!

Přemysl Šil, fotky Martin Malina

Exkurze do mezinárodní firmy IBM

Exkurze do mezinárodní firmy IBM

Dne 5. 5. 2016 se studenti francouzského jazyka druhého ročníku a septimy vypravili do Brna na exkurzi do mezinárodní firmy IBM. Nejprve nám manažer firmy pan Nicolas Bitaudeau představil základní informace o této celosvětové společnosti a především o pozicích, které tato firma nabízí.

Následoval praktická přednáška o tom, jak si správně napsat životopis. Nakonec si studenti zahráli project managerovou hru, ve které si vyzkoušeli, jak dokážou pracovat dohromady jako tým a jak by se na práci v celosvětové firmě jako je IBM hodili.

Pavla Kantová

2. kolo přijímacího řízení do oboru 79-42-K/41 Gymnázium se sportovní přípravou

V sekci Přijímací řízení - Kritéria naleznete kritéria 2. kola přijímacího řízení pro obor 79-42-K/41 Gymnázium se sportovní přípravou (čtyřleté studium).

SBĚR STARÉHO PAPÍRU

Akce proběhne v týdnu 13.-16. 6. 2016 s opětovnou možností získání Žolíka za individuální nebo třídní sběr.

Přesné dny budou sděleny v akci předcházejícím týdnu a doba je před výukou 7:15-8:00 a odpoledne 14-15:30 hod.

Luděk Hradil

Úspěch v krajském kole fyzikální olympiády

Ve středu 20. dubna 2016 se na gymnáziu v Uherském Hradišti konalo krajské kolo fyzikální olympiády. V kategorii D reprezentovala naši školu Lucie Kundratová z O5.A. Z celkového počtu dvaceti osmi účastníků získala Lucie skvělé 2. místo.

Děkujeme za reprezentaci školy a blahopřejeme k dosaženému úspěchu.

Petr Zezulka

Skvělé výsledky v aerobiku

Skvělé výsledky v aerobiku

Nádherné sportovní výsledky na víkendových závodech v aerobiku dosáhla žákyně naší školy, třídy 02.A Vanda Šimková, která závodila samostatně v kategorii 11-13 let – ženy a tam našla jen jednu přemožitelku, když obsadila krásné druhé místo. V téže věkové kategorii závodila i v tříčlenném týmu, který získal bronzové medaile.

Jednalo se o nominační závody Českého svazu aerobiku na Mistrovství Evropy 24. – 28. května 2016 v Karlových Varech. Vanda bude reprezentovat Českou republiku hned dvakrát – v individuální kategorii jako žena i v kategorii tříčlenných týmů. Vanda je členkou Aerobik klubu Zlín.

Blahopřejeme ke skvělému sportovnímu úspěchu a děkujeme ze sportovní reprezentaci školy.

Radim Bárta

Spolupráce s česko-americkou televizí

Spolupráce s česko-americkou televizí

Naši žáci, redaktoři Televize T. G. M., navázali spolupráci s Czech American TV, která vysílá dokumentární pořady o českých regionech, městech, památkách UNESCO, reportáže o bohatém českém folkloru, ale také kurzy českého jazyka či pořady představující české jídlo a speciality. Přispívá tak ke zviditelnění českých regionů a jejich turisticky atraktivních destinací, ale také i k osvětě českých tradic a kulturního dědictví. Televizi sleduje přes 2,5 milionu domácností na kabelové televizi v USA a přes 100 tisíc diváků z celého světa na internetu. Mimo USA je největší sledovanost v Kanadě, Austrálii, Anglii a v Ruské federaci.

Více o Czech-American TV: http://www.catvusa.com

English  German  France  Spain

Kde nás najdete

Adresa: náměstí T. G. Masaryka 2734-9, 760 01 Zlín

Tel.: 577 007 444 | Fax: 577 007 445
E-mail:
gym@gjszlin.cz

Mapy.cz: Najdete nás zde

Partneři a projekty

Logo Zlínského kraje

Naše škola uzavřela smlouvu se Zlínským krajem o poskytnutí účelové neinvestiční dotace z rozpočtu Zlínského kraje ve výši 50 000 Kč na realizaci projektu Krajský parlament dětí a mládeže Zlínského kraje.

Projekty ESF

ESF projekt laboratorium

ESF projekt

ESF projekt

ESF projekt

Naše škola spolupracuje na projektu "Orientační dny", který realizuje Dům Ignáce Stuchlého SKM, o. s. ve Fryštáku.
Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

projekt Interaktivní klíčové kompetence

Studenti tercie se zapojili do projektu COMENIUS - PARTNERSTVÍ ŠKOL s názvem "A STEP TOWARDS A SHARED EUROPEAN WORKFORCE"
projekt COMENIUS

logo MU
Škola spolupracuje s Masarykovou univerzitou na projektu Partnerství ve vzdělávání.

logo Kamarád Nenuda
Škola spolupracuje se sdružením www.nenuda.eu.